wtorek, 7 lipca strona główna  
Menu
.: Historia i działalność
.: Spotkania duszpasterstwa
.: Z Bogiem na szlaku
.: Koło Pielgrzym
.: Odznaka im. Jana Pawła II
.: Kaplica turystów
.: Msze święte
.: Okiem turysty
.: Kościół do turystów
.: Patroni turystów
.: Rady dla przewodników

Inne
.: Linki
.: Dekalog kierowcy
.: Droga Krzyżowa
.: Studia - Turystyka religijna

Rada Episkopatu Polski
Rada Migracji


Św. Bernard z Aosty

Do niedawna nazywano go najczęściej Bernardem z Menthon. Tak uczynił również Pius XI, gdy w 1923 roku ogłaszał go patronem górali alpejskich i alpinistów. Ale ten wielki papież, który przed swym pontyfikatem był nie tylko doskonałym alpinistą, ale także wnikliwym badaczem i historykiem wyposażonym w subtelny zmysł krytyczny, zaznaczył od razu, iż w dziejach świętego Bernarda jest jeszcze wiele rzeczy niedostatecznie wyjaśnionych. Niektóre są już dziś oczywistsze. W ślad za sabaudzką tradycją rękopiśmienną utrzymywano, że Bernard pochodził z sabaudzkiego Menthon-Saint-Bernard, nad jeziorem Annecy.

Tymczasem starsze przekazy hagiograficzne reprezentujące tradycję włoską, pozwoliły ustalić, iż w rzeczywistości pochodził z okręgu Aosty (płn. Włochy). Tam też był potem archidiakonem i rozwijał działalność charytatywną. Koncentrował się zwłaszcza na trosce o zaniedbanych górali oraz pielgrzymów i podróżnych, których wówczas często napadali madziarscy lub saraceńscy rozbójnicy. To właśnie Bernardowi zawdzięcza swe powstanie hospicjum na Montjoux (Mons Jovis), zwane dziś Wielkim Świętym Bernardem, a może także hospicjum na Colonne-Joux (Columna Iovis, dziś Mały Święty Bernard). Powstanie tego ostatniego nie jest jeszcze dostatecznie wyjaśnione. Jedno i drugie obsługiwane jest przez kanoników reguły św. Augustyna (Congregatio ss. Nicolai et Bernardi Montis Iovis). Było to zapewne zrazu na wpół świeckie bractwo, które z czasem przyjęło statuty kanonickie, w wieku XVII zaś dołączyło do kanoników lateraneńskich. Po dziś dzień stanowi z nimi jedną federację zakonną. Bernard zmarł w roku 1081. Jego relikwie spoczywają w Novarze (płn.-wsch. Piemont, Włochy). Liturgiczne wspomnienie św. Bernarda obchodziło się w różnych dniach: 16 maja, 1 listopada; obecnie jednak w dniu 15 czerwca, który ma za sobą najlepsze świadectwa.

Św. Bernard jest dziś także patronem turystów, narciarzy i ratowników górskich. Ci ostatni widzą w nim pierwszego organizatora górskiego ratownictwa.


(treść zaczerpnięto z H. Fros, F. Sowa, Przewodnik onomastyczno-hagiograficzny "Twoje Imię", 1982 r.)
© mac 2006-2020